Něco málo o cairn teriérech

Historie

Cairn teriér je potomek původních, pracovních www.joinwatch.net teriérů ze Skotské vysočiny, západního pobřeží Skotska a z ostrovů k němu přiléhajících Mull, Harris a Skye. Zprávy o nich najdeme už v šestnáctém století, kdy král Anglie James I. a Skotska VI. poslal smečku „Earth Dogges" , údajně pocházejících z Argyllshire, králi Francie. Psů si velice cenil a aby si pojistil jejich bezpečnou dopravu přes La Manche, byly se psy vypraveny dvě lodě.

Psi byli využíváni k lovu lišek, krys, králíků a k vyhánění podobné havěti z cairns - mohyl, vršených z kamení nad místy zemřelých. Kyaern - původní gaelský výraz pro hromadu kamení, v angličtině pak cairns.Psi byli ceněni pro svou statečnost, jejich schopnost ignorovat bolest a pokračovat v boji se stala legendární. Byli nesmírně pestří co do velikosti a barvy, podle toho v jaké oblasti a k jakému účelu byli používáni. Lovci si vybírali psy na vyšších nohách, kterým nečinilo potíže bez problémů skákat po kamenitém terénu.

Audemars Piguet Replica

Asi ke konci devatenáctého století se začali řešit rozdílní jedinci a vznikala nová plemena, jako skye, skotský a west highland white teriér. Jen cairn teriér dál zůstával poměrně neznámý. Až se na čelné místo mezi zapálené www.joinwatch.net chovatele a průkopníky tohoto plemene dostává paní Campbell z Ardrishaig - Kennel BROCAIRE. Hodně úsilí musela vynaložit v boji za toto plemeno, které v začátcích bylo na výstavách posuzováno jako krátkosrstí skye teriéři (short - haired skye terriers).Vydržela, přestála všechny překážky a my dnes obdivujeme „Nejlepší malé plemeno na světě".

Standard plemene byl v Edinburgu vypracován v roce 1910. Plemeno bylo britským Kennel Clubem uznáno jako svébytné 29.5.1912. S pojmenováním plemene se to zdálo být z počátku složité a přitom to bylo to nejjednodušší, zůstává původní a zažité pojmenování pracovních teriérů - Cairn terrier.

Nejbližšími příbuznými cairn teriéra jsou skye a west highland white terier. Ten druhý byl v Anglii s cairn teriérem křížen (bílá štěňata byla zapisována jako westi, barevná jako cairni) až do roku 1924, pak bylo křížení zakázáno.

O povaze

Příbuznost skye teriéra a cairn teriéra je i v povahách. O skye teriérovi se říká, že je to pes jednoho pána. Miluje celou rodinu, ale většinou si vybírá svého vůdce sám. Má velmi dobrý pozorovací talent od štěňete a již od mládí dokazuje svou odvahu a nebojácnost. K cizím lidem je rezervovaný, nekamarádí se hned na první zamlaskání. Čím více se mu cizí člověk vnucuje, tím více o něho nejeví zájem. Skye ale i cairn teriér si nekompromisně hlídá své teritorium a vše co k němu patří. Je dost žárlivý. Jeho respekt, důvěru a lásku si musíte zasloužit. Je psem citlivým, nikoliv poddajným. Uspokojí pouze člověka, který má k němu hluboký a silný vztah. Nedá se mu nikdy poroučet, dril pro něj není rozhodně vhodný. Všechno dobře pochopí, použijeme-li vhodný způsob a to hru. Nesmíří se se situací , kterou považuje pod svou úroveň. Ani skye, ani cairn teriér není vhodný pro tzv. kotcový velkochov. Ve svém teritoriu by mohli psi chtít šéfovat i velkému plemeni a mohou vznikat problémy. Při napadení se umí dobře bránit. Psa, který mu ublížil, si pamatuje na celý život a chová k němu většinou nenávist, nikoliv strach. U lidí je to podobné, koho má rád, pozná i po velmi dlouhé době.

Děkuji paní K.Pavčíkové, chovatelce skye teriérů - CHS TAMESIS, za svolení použít její výstižný překlad a popis povahy skye teriérů.

Nemělo by se zapomínat, že cairn teriér je pořád lovecké plemeno, se silným loveckým instinktem.

A na paměti by každý majitel cairn teriéra měl mít staré pořekadlo ostrovních chovatelů „...chraňte cairn teriéra před sebou samým"...!

Současnost

Ve dvacátých letech 20.století se cairn teriéři dostávají na evropskou pevninu, do Německa, Dánska, Švýcarska atd. U nás je chován od třicátých let 20.století. V roce 1935 je do plemenné knihy zapsáno 6 cairn teriérů, další rok 1936 je to 12 odchovů. Časopis Pes z roku 1937 zaznamenává účast teriérů na mezinárodní výstavě psů všech plemen v Praze toho roku. Cairn teriéry tehdy zastupovala jediná fenka DIGRI z CHOLENIC majitele pana K.Frendla z Prahy s tímto posudkem „Hezká fenka s dobrou hlavou a tmavým okem, správný chrup, odpovídající fronta, dobrá záda a dobrá srst, dobrý zadek, dobře Audemars Piguet Replica Watches nesený prut. Ocenění - výborná. Cairn nebyl nikdy středem snobského zájmu, např. v roce 1986 nebyl zapsán ani jeden vrh. Pak začíná obliba stoupat, rok 1996 41, rok 2000 39 a v roce 2003 už je zapsáno 78 zápisů v plemenné knize. Je úsměvné číst, jak je plemeno popisováno na začátku příchodu na naše území ...cairn-terrier patří mezi nejoblíbenější psy v Anglii, jest velmi čilý a způsobilý k lovu škodné v norách. Má karakteristické vlastnosti všech terriérů, jest čilý, velmi srdnatý, bojovný a ostražitý hlídač...

Cairn teriér je oblíben po celém světě. Cílem zodpovědných chovatelů by mělo být udržet plemeno jako přírodní a nedotčené. Zachovat u plemene velké zuby v silných čelistech, silné nohy se silnými polštářky a drápy, tak důležitými pro psa, který když je třeba, musí i pod zem. Ozdobou a nezbytností je pro cairna kvalitní srst, odolná proti nepříznivému počasí.

Bohužel chov cairn teriérů v Česku až na posledních asi 10 let není moc zmapovaný a dalo by se zvolat HIC SUNT LEONES. Je zachováno málo fotografií psů, málo víme o zdravotním stavu plemene. Až s možnostmi internetu a volným cestováním se nabízí šance získávat nové a nové informace od zahraničních chovatelů.

Český překlad standardu plemene najdete na webových stránkách Klubu chovatelů teriérů - KCHT a Klubu chovatelů málopočetných plemen psů - KCHMPP, v obou těchto klubech je plemeno chováno. Originál standardu pak na webových stránkách nejstaršího klubu pro cairn teriéra - CTC.

Skotsko dalo světu nejen skvělou whisky, golf, skotské dudy, ale hlavně „Best Little Pal In The World".

 

Čerpáno z internetu

Rolex Replica

Prince of Wales

1926

 

 

 

Marta Pfeiferová
+420 732 655 159
cairn.setuakatum@seznam.cz